Ziemniak

Odmiany ziemniaków

Czas liczymy od momentu wysiewu do zbioru i na tej podstawie grupujemy ziemniaki, grupuję się na odmiany : bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne oraz późne, czyli inaczej plon główny. Jeśli chodzi o uprawy ogrodowe, to zalecamy uprawiać bulwy wczesne, są idealne, zwłaszcza jeśli lubimy smak wiosennych nowalijek. Na późną odmianę warto się zdecydować, jeśli zależy nam na zebraniu plonów na całą zimę.

Do kiedy rosną ziemniaki?

Okres wegetacji ziemniaka zazwyczaj trwa od 3 do około 4,5 miesiąca. Tak zwane „młode” otrzymujemy już po około 90 dniach od posadzenie. Ziemniaki zbieramy, gdy zielone części zaczynają kwitnąć, wybierając tylko te największe bulwy. Plonu głównego nie tykamy i zostawiamy w gruncie jak najdłużej będzie to możliwe. Gdy zbliżamy się do końca lata przystępujemy do wycinania łęty, czyli nadziemnej części ziemniaka i zostawiamy bulwy w ziemi na kolejne 2 tygodnie w celu zahartowania ziemniaków. W zależności od odmiany ziemniaków wykopki przeprowadzamy mniej więcej od połowy sierpnia do końca września.

Do kiedy sadzić ziemniaki?

Termin, w którym sadzimy ziemniaki jest uzależniony głównie od temperatury gleby. Jeśli gleba na głębokości 10cm nagrzeje się do 8-10°C będziemy mogli przystąpić do sadzenia. Warto dokładnie sprawdzić, czy gleba osiągnęła odpowiednią temperaturę, gdyż sadzenie w niedostatecznie ogrzanej glebie wydłuża wschody roślin oraz powoduje, że są one nierównomierne co utrudnia późniejsze zabiegi. Oprócz tego zbyt wczesne sadzenie może przyczynić się do zwiększenia zagrożenia wystąpienia ryzoktoniozy. Z racji, że panują zróżnicowane warunki termiczne, terminy sadzenia ziemniaków w naszym kraju są różne. Najbardziej odpowiednim terminem jest jednak II i III dekada kwietnia.

Ziemniaki, skąd pochodzą?

Historia ziemniaka wywodzi się z południowego Peru, gdzie jego pierwsze uprawy miały miejsce około 9 tysięcy lat temu. Za wprowadzenie go do Europy są odpowiedzialni Hiszpanie, a żeglarze przyczynili się do jego rozpowszechnienia na cały świecie. W Polsce ziemniaki pojawiły się w 1683 roku za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przesłał je do królowej Marysieńce.