
Każdy silnik spalinowy, do zapewnienia całkowitej poprawności pracy potrzebuje bieżącej eksploatacji. To samo tyczy się wszelakich układów hydraulicznych, których w maszynach rolniczych jest naprawdę wiele. Jedną z podstawowych czynności serwisowych w ciągnikach rolniczych jest oczywiście zmiana oleju. Wbrew pozorom, nie jest to niczym tak banalnym, jak mogłoby się wydawać – istotna jest przede wszystkim wiedza odnośnie doboru konkretnego typu czynnika, staranny wybór filtrów oraz dokładne przeczyszczenie podzespołów. W poniższym wpisie postaramy się opowiedzieć nieco o częstotliwości wymiany, ale wspomnimy również o tym, jak dobrać poprawny typ dla swojego silnika.
Rola oleju w ciągniku rolniczym
Silnik ciągnika rolniczego nie różni się niczym od standardowej jednostki napędowej w samochodach osobowych. Olej silnikowy pełni więc tę samą, bardzo odpowiedzialną funkcję w całym układzie. Mianowicie, jego zadaniem jest zapewnienie całkowitej smarności wszystkim podzespołom wykonującym pracę o charakterze tarcia. Zapobiega to szybkiemu ścieraniu się elementów, co prowadzi do dłuższej żywotności całego układu napędowego. Z uwagi na stosunkowo małą moc silnika w porównaniu do masy maszyny, przełożenia w ciągnikach są bardzo wymagające. To wzmaga potrzebę stosowania idealnie dopasowanych części eksploatacyjnych, w tym właśnie olejów.
Czynniki te, oprócz smarności mają również na celu chłodzenie elementów silnika od wewnątrz oraz wyzbywanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Tylko dzięki odpowiedniemu ich doborowi praca na roli stanie się w pełni bezpieczna dla ciężkiego sprzętu i umożliwi długi czas pracy na polu.
Kiedy wymieniać olej silnikowy w ciągniku?
Bardzo ciężko dokładnie sprecyzować częstotliwość wymiany oleju w ciągniku rolniczym. Każda maszyna tego typu posiada nieco inne gabaryty i typ jednostki napędowej. Warto jednak wspomnieć, iż oleje do ciągników są wymieniane nie w zależności od przejechanych kilometrów, ale od przerobionych motogodzin. Zadaniem ciągnika nie jest bowiem transport z miejsca na miejsce, ale wykonanie konkretnej pracy na roli. Dlatego też, to w zależności od konstrukcji producent samodzielnie ustala częstotliwość wymiany tego czynnika. Niektóre silniki wymagają zmiany nawet co 50 motogodzin (mtg), natomiast najnowsze modele mogą już na jednym oleju pracować setki mtg.
Najczęściej jednak olej w ciągniku wymienia się wczesną wiosną, kiedy prace na roli jeszcze na dobrą sprawę się nie rozpoczęły. W zależności od stopnia eksploatacji i wymagań producenckich, to właściciel maszyny decyduje o ilości wymian w trakcie sezonu.
Jak wybrać olej do ciągnika?
Na większości kart producenckich ciągników opisany został dokładny typ oleju, jakiego należy używać w kontekście pracy silnika tych maszyn. W przypadku zagubienia takiej karty, najlepszą rzeczą będzie udać się do specjalistów, którzy z miłą chęcią pomogą dobrać odpowiedni rodzaj czynnika względem posiadanej maszyny. Nie zaleca się podejmowania ważnych kroków w tym kontekście na własną rękę, a to z uwagi na późniejsze wysokie koszty napraw poszczególnych części silnika.